Kültüral Performing Arts

Kültüral Performing Arts, başta sahne sanatları olmak üzere tüm sanatların icra edilebilmesi adına kurulmuş, tek gayesi “sanat üretimi” olan bağımsız bir kültür – sanat ve performans alanıdır. Kelimelerin gücüne olan inancının hareketiyle “kültür” kavramıyla “almak” fiilini tek bir sözcükte buluşturmuştur. Kültürün K!’sini baş köşeye koymuştur. Yazar Yakup Almelek ve Sanat Yönetmeni Yağmur Yağmur tarafından kurulan Kültüral, Sanayi Mahallesi’nde bulunan bir metal kesim atölyesiyken uzun uğraşlar sonucu bugünkü fiziksel yapısına kavuşmuştur. Kültüral’ın ilk ve en önemli misyonu tam bağımsız bir sanat platformu oluşturmaktır. Oluşturduğu bu platformda sanatçıların özgürce sanatlarını icra etmelerini hayal etmektedir.

Hayatın ta kendisinden ilham alan Kültüral için, farklı sanat türlerini bir arada tutarak sanatsal ve kültürel etkileşimi sağlamak, bu yolda fark yaratmak, estetik derinlik aramak, oyun kavramının etkileyici ve ilham verici evrenine bağlı kalmak, özgün olanın peşinde olmak önem
taşımaktadır. Sanatı üretmek kadar, farklı disiplinlerden sanatçı ve sanatçı adaylarına yönelik eğitim workshopları düzenlemek de vizyonunun önemli bir parçasıdır. Kendi tiyatro yapımlarını üretmeyi ilke edinen Kültüral, özgün metinlerle birlikte yeni hikayeler kurmakla ilgilidir. Türkiye’de sahnelenmemiş ya da sınırlı sayıda sahnelenmiş dünya tiyatrosu metinlerine getirilecek yorumlarla Çağdaş Türkiye Tiyatrosu içinde kendi yerini edinmeyi hedeflemektedir. “Yaşasın tam bağımsız sanat” mottosu ile yola çıkan Kültüral, farklı sanat dallarına ev sahipliği yapmayı ve sanat ile sanatseverleri bağımsız bir platformda buluşturmayı hedeflemektedir.