PARAVANLAR

Altından kalkması zor bir metnin başarıyla üstesinden gelen reji anlayışı, oldukça ince düşünülmüş ve başarılı kostümleri, karakterlerin her birine methiyeler düzülecek kıymetli bir iş olmuş, PARAVANLAR.

Cumhuriyet, Yavuz Koç, 22.08.2021

2019 baharında Türkiye prömiyerini gerçekleştiren ve 20. yüzyıl tiyatrosuna damga vurmuş çizgi dışı yazar ve düşünür Jean Genet’nin ruhunu selamlayan  “PARAVANLAR”,  uzun yolculuğuna çevrimiçi gösterimleriyle devam ediyor.

2019 – 2020 sezonunda seyircisinin yoğun ilgisiyle birlikte kültür – sanat basının da ilgisi ve beğenisiyle karşılanan bu disiplinlerarası çalışma; sarılmaya da, itip ötekileştirmeye de izin vermeyen yapısıyla kendisini aktif bir şekilde üretmeyi sürdürüyor. 

Savaşta geçen maskeli bir baloyu tasvir eden oyun, Jean Genet’nin ölmeden önce yazdığı son oyun olma özelliğini taşıyor. 

“Nereye gittiğimizi ve niçin gittiğimizi biliyorum Said. Bir yere gitmiş olmak için değil, bizi oraya gönderenler sakin bir kıyıda kafalarını dinlesinler diye gidiyoruz.”

Yüksek düzeyde bir Jean Genet izlediğinizde, çarpılmış gibi çıkıyorsunuz oyundan. Hatta alkışınızı yetersiz gördüğünüz gibisinden bir eksiklik duygusu bile sırtınıza binmiyor değil yük anlamında.

Tiyatro Dergisi, Sadık Aslankara, 03.02.2020

İyinin ve kötünün ötesinde, yersiz yurtsuzluğuyla, Cezayir Savaşı’ndan ilhamla tüm yaşam hikayesini son kez bir oyun aracılığıyla ortaya koyan Jean Genet’nin: “Yazma mutluluğu duygusunu bir kere tanıdım, o da PARAVANLAR’ı yazarken” diye tanımladığı eser, yabancılaşmanın, dayatmanın ve sapmanın tüm yansımalarını kırılan aynalardan, prizmalardan ve dijitalleşen dünyadan akan imgelerle gerçekleştiriyor.

Estetik açıdan şok edici provokasyonları işaret eden oyun, zalimleri ve mazlumları aynı parçalı görüş açısından yansıyan fotoğraflarla çiziyor. Karakterleri gölgeleyen masklar, savaş ve yok oluş üzerine uzun ve benzersiz bir meditasyona, ölüleri anmak için düzenlenmiş rengarenk bir karnavalın keşfine çıkıyorlar. İsyan, ihanet, suç, ölüm, kötülük, rüyalar, hiçlik, fuhuş ve erdem… 

Hiçbir şey ölüleri, yaşayanların trajedisinden kurtarmaya yetmiyor. Ölüler dünyasına yönelen “kutsama”nın bedensel portresini oluşturan koreografi, ölümün, karanlığın ve çıkışsızlığın zaferini gerçekleştiriyor. Karakterler ve kişiliklerle ilgilenmeyen, yalnızca aynalarla kişileri kişilere yansıtan denklemde, Dali ya da Magritte resimlerindeki fırça darbelerinin oyuncuların bedenine işlendiği bu “hiçlik harmonisinde” herkes, ancak her şey tarafından ayrıldığında buluşuyor. Tam da Genet’ye yakışır şekilde, tekrar ayrılmak için…

Lirik ve mistik anlatımıyla “kimlik” kavramının parçalara ayrılıp tahrip edildiği oyun, “yoklukla çokluğu” aynı anda tartışan ve gerçekliğin özünü an be an kıran yapısıyla, Türkiye’de ilk kez profesyonel bir topluluk tarafından sahneleniyor. 

Tercih ettiği kopuk anlatım biçimiyle yaşadıklarını meşrulaştırmak istemeyen Jean Genet’nin  “PARAVANLAR“ı özgürlüğü, hakları, estetiği ve varoluşu yeniden düşünmenin yollarını arıyor.

Profesyonel ve yetkin filming ekibi tarafından, profesyonel ekipmanlar eşliğinde, 8 farklı kamera ile filme aktarılan ve profesyonel ses ekibi tarafından ses dizaynı gerçekleşen “PARAVANLAR”, bir tiyatro eserinin filme çekilmesi deneyimini, “sadece kendisine benzeyen” vizyonuyla gerçekleştiriyor.

“Rahat bırakın geceyi!
Onun da dinlenmeye ihtiyacı var.
Hadi uyuyun artık!”

KÜNYE

“Bu uyarlama Les Paravents by Jean Genet © Editions Gallimard, 1961’e dayanmaktadır.”

P A R A V A N L A R
JEAN GENET

“Delilere sözden başka bir şey bırakmadılar.”

Çeviren: SOSİ DOLANOĞLU 
Proje Tasarımı, Konsept, Uyarlayan ve Yöneten: YAĞMUR YAĞMUR  
Yapımcı: YAĞMUR YAĞMUR 
Koreografi: ORÇUN OKURGAN 
Yönetmen Yardımcısı: ZELİHA GÜRSOY
Görüntü ve Videoart Tasarımı: YAĞMUR YAĞMUR
Işık Tasarımı: YAKUP ÇARTIK
Işık Uygulama: HALUK DENİZ AYDIN
Sahne Tasarımı ve Realizasyon: CANSU KÖKSAL 
Kostüm Tasarımı ve Stayling: ASLI JACKSON 
Müzik: SELİM CAN YALÇIN, BARIŞ MANİSA
Ses Koçu: ÇAĞRI HÜN
Efekt: METİN KÜÇÜKYILMAZ 
Animasyon: AHMET İSPİRLİ 
İllüstrasyon: ÖMER GAZİ YILMAZ 
Mapping: SERKAN YAVŞAN
Sahne Amiri: ENES AKYILDIZ 
Reji Asistanı: DİLAN DERYA AYDIN, BETÜL SARIKAVAK, ALARA LOKUM
Koreografi Asistanı: DİLEK İLKER ERKUL
Afiş Tasarımı: ERİN İLKCAN ARSLAN 
Fotoğraflar: VOLKAN ERKAN
K! Kültüral Kafe: AYŞEN HİLAL AYDIN
Oyuncular: (Alfabetik Sıraya Göre)
ALTAY ÖZBEK, ÇİĞDEM YILDIZ, EREN AKOVA, GÜLNARA GOLOVINA, İBRAHİM CEM TEK, MUSA CAN PEKCAN, ŞAKİR GÜLER, ŞİRİN ERGÜVEN, TEOMAN GELMEZ, ZELİHA GÜRSOY 

PRODÜKSİYON 

Filming Yönetmeni ve Kurgu: NOYAN AYTURAN
Görüntü Yönetmeni: HASAN ÖZTAŞ
Yönetmen Yardımcısı: SENEM BİRLİK
Kameralar: HASAN ÖZTAŞ, BURAK EKMEKÇİ, MEHMET AVCI
Kamera Asistanı: UĞURCAN ERİN, ARİF ABLAK 
Ses: KINTU MUNTU WORKS
Backstage Vlogger: ÖMER FARUK GÜNEŞ
Makyaj: AKIN GÜRBÜZ, AKIN YASİN, FURKAN YALÇINER
Saç: EMİN KUĞU

Özel Teşekkür: K. YAKUP ALMELEK, AYLA ALGAN, GÜL AR, NEJAT FEROUSE, FRANCK MAURIN

Galeri ve Basın

Oyunun galerisine ulaşmak için tıklayın.
Oyunun basın arşivine ulaşmak için tıklayın.

BİLET AL