PALTO – Oyun İşleri

“Palto” oyunu beş sezondur “Oyun İşleri | İstanbul” tarafından sahnelenmektedir. Oyun; Sivas, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Mersin, Diyarbakır, Ovacık, İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında oynanmıştır.

“Hepimiz Gogol’ün Paltosundan çıktık.”

Dostoyevski

Yeni Tiyatro Dergisi tarafından Umut Veren Oyuncu Ödülüne aday gösterilmiştir.

“Var olmak için bir metaya sahip olma isteğimiz hiç bitmeyecek hatta daha da artacak gibi. Oysa beni mutlu eden şey kendim olmalı! Göründüğüm gibi değil de, olduğum gibi olmam. Evimizde 20 tane tişörtümüz varken ertesi gün yeni bir tane tişörtle eve geliyorsak, bir sorun yok mu sizce de? – Var!”

Şükrü Veysel Alankaya

“Kahkahayla Gözyaşı Arasındaki Sosyal Sınıf Çelişkisi ve Aşk” alt başlıklı oyun, Nikolay V. Gogol’ün “Palto” öyküsünden oyunlaştırılmıştır. Yaşadığı dönemin Rusya’sının soğuğunu, kötülüklerini, çarpıklıklarını, gülünç durumlarını sergileyen Gogol’ün, olanca özverisiyle edindiği paltosunu çaldıran küçük bir memurun (Akakiy Akakiyeviç’in) üzüntüden ölmesini
anlatan “Palto”su…

“Bir Palto, biliyorum size delice gelecek ama hava o kadar soğuktu ki, soğuk ciğerimi bile donduruyordu… Raton, kaston, ayı, kedi, tilki, sonra hermin, bütün bu derileri insanlar kendi derilerinin üstüne koyuyorlar. Gerekli olmayan bir şeye sahip olmak. Çok güzel! Aferin! Ama ne güzeldir onlara dokunmak, okşamak, yumuşacık…”

Tek perde, 60′
Yaş Sınırı: 9+
Oyunlaştıran ve Oynayan: Şükrü Veysel Alankaya
Çeviri: Oyun İşleri
Müzik Düzenleme: Merve Akyıldız
Işık Tasarım: Uğur Çağlayan
Grafik Tasarım: Mehmet Dağlar
Kostüm Tasarım: Nazlı İnan
Organizasyon: Seda Aracı
Ses ve Işık Kumanda: Orçun Ertaman
Asistan: Öğeday Çakır

BİLET AL