MACBETH MUTFAKTA – KadroPa

Macbeth Mutfakta Shakespeare’in ‘Macbeth’inden uyarlanmış tek kişilik bir obje tiyatrosu örneği.. Bu oyunda “Macbeth” hikayesinin mekanı mutfak. Tarif edilmeden de pişirilebilir bir yemek (menemen) tarifi sırasında geçen oyunun karakterleri ise mutfak eşyaları.

İSTANBULİMPRO’nun katkılarıyla…

Proje: KADRO PA
William Shakespeare’in eserinden,

Uyarlayan – Aktaran: Simge Günsan
Yönetmen: Burak Tamdoğan
Müzik: Evren Gülseven, Argın Aytaç
Işık: Can Girgin, Didem Kırış, Melda Tuzluca 
Afiş: Yeşim Kılıç
Fotoğraflar: Beyoğlu İdman Yurdu

Tek perde/55 dakika

“Yönetmen Burak Tamdoğan, basit görünümlü mutfak tercihi ile oyununu etkileyici bir ziyafete dönüştürmüş. Türkiye’de oyun koyan yönetmenlerin çoğunluğu ‘nesne-tiyatro’ ilişkisini bilmiyor. Bu ilişkiyi kavrayan yönetmenlerin sahne başarısını hep birlikte sezon içinde gördük. Serkan Üstüner, Sami Berat Marçalı gibi genç yönetmenler ortaya koydukları gösterilerde ‘nesne’ nin gücünü sonuna dek hissettiler. Serkan Üstüner ‘nesne-sahne’ ilişkisiyle ‘Yalnız Batı’ da sezona damga vururken; Sami Berat Marçalı son yönettiği ‘Uğrak Yeri’ oyununda ‘nesne’ nin gücünü seyiriciye muhteşem sundu. Burak Tamdoğan’ı da iki yönetmenin arasına koyabiliriz. Sonuçta düşünün ki sahnede yemek pişiren bir kadın, eline aldığı her aleti, sebzeyi, ‘Macbeth’ in öyküsünü anlatmak için kullanıyor. Bu tam anlamıyla bir delilik! Ama muhteşem bir delilik var sahnede! 

W. Shakespeare, öylesine büyük, kudretli bir yazar ki, kaleme aldığı tiyatro oyunları her şekilde sahneye konulabiliyor. Teatral olarak içinden geçtiğimiz karanlık günlerde, siyasal olarak sanat dört bir yandan kuşatılırken, genç grupların, başarılı oyuncuların sahnelerde olması hepimiz için çok büyük şans. KadroPa yeni kurulmuş bir grup olmasına karşın seyirci potansiyelini epeyce yaratmış.”

( Yaşam Kaya, TİYATRO ONLINE, 26 Nisan 2016 )

BİLET AL