Epik Dengesizlik: CLOWN ATÖLYESİ

Atölyemizin tüm kontenjanı dolmuştur. İlginize teşekkür ederiz.

24, 25, 26 Ocak 2020

Atölye Hakkında:

Clown yolculuğu kendi kişiliğimizin bilinmeyen yönlerinde gezintiye çıkmaya karar verdiğimiz andan itibaren başlar. Ne zaman ki dengesizliği tecrübe ederiz, yaşamın kaotik ve öngörülmez doğasından derinden zevk alan içimizdeki evcilleşmemiş diğeri ile diyolog kurarız iște o zaman Clown yolcuğumuz başlar.

Clown her şeyi paylaşmayı sever. Duygularını, isteklerini, düşüncelerini … O hep ” Evet ”der. Çünkü onun dünyasında herkese ve her şeye yer vardır. O, dürtüleri tarafından yönlendirilen büyük bir kahramandır ve poetik yolculuğu sırasında, karşısına çıkan her probleme kendi eşsiz çözümlerini sunar. Clown, burada ve şu anda varolan, bizim için ve kendisi için sürprizlerle dolu olan, oyun oynamayı seven benzersiz bir varlıktır.  

Kendi Clown’umuz ile iletişime geçmek için kurduğumuz her girişim bizi hem içsel hem de dışsal bir yolculuğa yönlendirecektir. Bu da bize daha   derin   insan   ve   daha   iyi   sanatçı  olma   yolunda yardım   edecektir.  

Atölye’nin Amacı ve İçeriği:

Bu  atölye katılımcıları fiziksel tiyatronun  arketipal maskelerinden  biri olan “Kırmızı  Burun`u”  keşfetme yolculuğuna davet eder.  Hareket ve fiziksel  tiyatro   tekniklerini   temel alan bu çalışma oyuncunun kendine özgü tiyatral ve şiirsel ifade biçimi bulmasına teşvik eder.  Atölyenin pedagojisi özellikle  katılımcının  duygusal  ve fiziksel  dünyasına odaklanır; onun uzamdaki mevcudiyeti, analizi, kuvvetlendirilmesi ve taşıdığı/ getirdiği  niteliklerin oyuna dönüştürülmesi üzerine  durur.  Bu da  birbirinden benzersiz Clown karakterlerinin kendine  özgü bedenleri, temposu – ritmi,  sesi,  tavrı   ve   şiirsel dünyası ile  ortaya çıkmasına rehberlik eder.  

Atölye çalışması boyunca bizler, clown olarak yaşamanın nasıl olduğunu tecrübe edeceğiz.  Dengesizliğin ve kaybetmenin sınırlarını zorlayacak, hatalarımızı kutlamaya  başlayacak ve başarısızlığımızın yaratıcı potansiyelini keşfedeceğiz. İçinde bulunduğumuz her zorluk yaratıcılığımızı  tetikleyecek,  bizim için her durum bir oyuna  dönüşecek. Birçok   sahne   tekniğinden   beslenen   Clown çalışması   bedensel ,  duygusal   farkındalığımızı  ve oyun hazzı uyandırmamızda, güçlendirmemizde bizlere yardımcı olacak. Oyunlar arayıcılığı ile  kendimizi korkulardan  ve ön yargılardan arındıracağız.

Çalışmalar boyunca  yapacağımız;

Devinim
Doğaçlama
3 saniye metodu*
Rahatlama
Ritim
Kolektif şarkı söyleme

egzersizleri, her katılımcıya   kendi   yalınlığı,  masumiyeti   ve  bedensel   imgelemiyle   iletişime geçme   fırsatı  verecek.  Bunun   yanında   gizli, yaşanmamış  niteliklerimizin,  yeteneklerimizin ortaya   çıktığı  ve   onlarla eğlenceli   temas kuracağımız  yaratıcı   bir sürece girmiş   olacağız. “Kırmızı  burun yani  dünyanın en  küçük   maskesi” ise  bizlere   kendi clown  karakterimizi   keşfetmede rehberlik edecek. Bu   keşif  serüveni  boyunca bizler, clown  karakterimizin  mevcudiyeti,  projeksiyonu,  ritmi   ve   izleyiciyle  kurduğu vazgeçilmez ilişki  üzerine  çalışacağız.  

PROGRAM:

24  OCAK 2020 CUMA 18:00-22:00
25  OCAK 2020 CUMARTESİ 10:00- 16:30 (30dk ara)
26  OCAK 2020 PAZAR 10:00-16:30 (30dk ara)

Toplam: 16  saat
Kontenjan: 12 kişi
Ücret : 900 Türk Lirası
Mekan :  K! Kültüral Performing Arts

Yeşilce Mah. Donatım Sok. 
No: 5-A / 7-A 4. Levent Sanayi/İstanbul 
Tel: 0 212 281 81 45 / 0 212 281 81 55

Katılım göstermek isteyen adayların, niyet mektubunu tarafımıza ulaştırması gerekmektedir.

İlgi ve Başvurular için :  Merve Güran – 0537 228 63 04  merve@kultural.com.tr   bilgi@kultural.com.tr 

Rezervasyon için en geç 10 Ocak tarihine kadar 400 TL ön ödeme yapmanız gerekmektedir.

Gözde Atalay Kokkoris

Eğitmen:

Atina’da yasayan Gözde Atalay Kokkoris 2000 yılından bu yana fiziksel tiyatro eğitmeni, yönetmen ve oyuncudur. 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünden mezun olmuștur. Clown dünyası ile olan ilk buluşması 2009 yılında İspanya`da EMCA adlı sirk okulunda olmuş, Fiziksel Tiyatro, Neutral Mask ve Clown üzerine olan temel çalışmalarını Madrid`teki ”Chame and Gene Estudios Teatrales” okulunda Hernan Gene ve Gabriel Chame Buendia ile, Berlin`de ise London International School of Performing Arts (LISPA) eğitmenlerinden Thomas Prattki ile yapmıştır. LISPA`nın Berlin`de düzenlediği tam zamanlı profesyonel gelişim programını (Integral Movement and Performance Practice) aynı okuldan aldığı burs ile tamamlamıştır. Aynı zamanda Mario Gonzalez, (Paris Conservatoire National Superieur D`Art Dramatique eğitmeni), Giovanni Fusetti, (Helicos Internatinol Theater School kurucusu-eğitmeni), Patrick Van Den Boom, (De Goudse Clown School eğitmeni) gibi birçok tanınmış eğitmenin kısa ve uzun dönem atölyelerine katılmıştır. Sirk teknikleriyle (Trapez,Jonglörlük) olan bağlantısını devam ettirmiş ve 2011-2012 yıllarında Berlin`in Cabuwazi Sosyal Sirk Okulu`nda eğitim vermiştir. Yakın tarihte sanatçı 2018-2019 Berlin Ballhaus Ost & London Camden`s People Theatre`da ”No Way Out” , 2017 Santander Mujeres Que Cuentan Festıvali`inde “Queens”, 2nd Pocket Festival of Athens 2017 “Upside Down” Nasreddin Hoca Hikayeleri, 2014 Atina&Epidaurus Festivali’nde “A Quiet Voice” adlı oyunlarda yer almıştır. 2012&2013 Berlin ZirCouplet-Varite Show ve Berlin Carnival Of Cultures Festivali’nde clown gösterileri gerçekleştirmiştir.

BİLET AL