ALPER KAMU – Kadro Pa

Alper Canıgüz’ün Oğullar ve Rencide Ruhlar romanından uyarlanmıştır. 

Saygıdeğer abiler ablalar! Bu oyun beş yaşındaki bir çocuğun içine düştüğü olağanüstü hikayeyi anlatıyor. Alper Kamu yaşının avantajıyla her yere girip çıkan, hem filozof hem fırlama bir oğlan. Etrafını çevreleyen semt hayatını, ailesini ,arkadaşlarını, hayata dair düşüncelerini ve bir cinayeti nasıl çözdüğünü Alper Kamu’nun ta kendisinden dinleyeceksiniz. 

“Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar.”

Alper Kamu 

Bu Proje Alper Kamu’nun içine düştüğü olağanüstü hikayeyi kendinden dinleme fantezisidir!

Bizler (biraz ileride kendimizden daha detaylı bahsedeceğiz) tiyatro sanatının ‘Fiziksel Tiyatro’ ekolünün, komedi kısmına kafa yoran bir grup insanız. Amacımız; sevdiğimiz, etkilendiğimiz hikayeleri, doğru olduğunu düşündüğümüz biçimlerde seyircimize aktarabilmek. ‘Oğullar ve Rencide Ruhlar’ kitabında Alper Kamu’nun maceraları da sevdiğimiz ve hatta hayran olduğumuz cinsten.

Nasıl bir iş düşündüğümüzü sizlere aktarmanın en kısa yollarından biri şunu söylemek olacaktır: ALPER KAMU STAND UP GÖSTERİSİ GİBİ!** Sanki Alper Kamu çıkmış, sahiden bize başından geçenleri anlatıyor. Anlatırken bazen kendini kaptırıyor. Bazen anlattıklarını resmen yaşıyor. Bazen kişileri, olayları ve ya anları canlandırıyor. Hikaye anlatıcılığı tekniği ve pandomim sanatının mükemmel uyumuyla Alper Kamu’nun maceraları, gözümüzde canlanmakla kalmayıp, canlı kanlı gözümüzün önünde olacak. Çünkü Alper Canıgüz’ün usta anlatımıyla zaten canlanmaya hazır bir karakter var elimizde. Yani hikayenin tüm renklerini sahneye taşıyoruz.

** Stand up gösterisi gibi dedik fakat öyle bir boş sahne söz konusu değil… Gösteride, hikayenin karmaşasını çözmeye yardım edecek olağandışı obje kullanımları mevcuttur. 

Proje Tasarım: Kadro Pa
Yazan: Alper Canıgüz
Uyarlayan – Yöneten: Simge Günsan
Oynayan: Can Girgin
Asistan: Uğur Cem Biricik
Teknik Uygulama: Gökdağ Yalçın
Afiş Tasarım: Murat Yılmaz
Kostüm Tasarım: Ayşegül Baydus 

BİLET AL