Brandlife, Cemre Akkartal, Mayıs 2019

Tiyatronun asi çocuğu Jean Genet’nin Türkiye’de ilk kez sahnelenecek Paravanlar oyunu sizi hem karanlık hem rengarenk bir karnavala davet ediyor.

Alternatif tiyatro sahnelerinin en yenilerinden, İstanbul’un ‘açık sahnesi’ K! Kültüral Performing Arts, disiplinlerarası bir tiyatro yapımı sahnelemeye hazırlanıyor. Fransız oyun yazarı Jean Genet’nin ölmeden önce kaleme aldığı son oyun olan Paravanlar, Türkiye’de ilk kez sahnelenecek.

Oyunu sadece ‘tiyatro’ olarak değerlendirmek yeterli olmaz, çünkü projede sahneye müziğin, dansın, ışığın, animasyon ve video art’ın disiplinlerarası birleşimi çıkıyor. Oyunun proje tasarımı, sahne metni ve rejisi Kültüral’ın Kurucu Sanat Yönetmeni Yağmur Yağmur’a ait, Paravanlar’a katkıda bulunan farklı disiplinlerden diğer yetenekler arasında, Vivienne Westwood ve Alexander McQueen gibi ünlü moda tasarımcılarıyla çalışan Aslı Jackson bulunuyor, oyunun kostümleri Jackson’ın imzasını taşıyor. Oyunun afişleri ise genç kuşağın en önemli ressamlarından Erin İlkcan Aslan tarafından hazırlanmış.

Yapıtlarında, başlı başına kara bir şiir olan yaşam öyküsünün yansımalarını da kokladığımız, sadece kendine benzeyen yazar Genet, Paravanlar için ‘yazarken en çok keyif aldığım oyun’ demişti.

Paravanlar’ın yakın tiyatro tarihinde önemli bir yeri var. İlk kez 1961’de Berlin’de sahnelenen oyun, ardından 1966’da Paris’te sahnelendiğinde kesim şiddetli bir tepki gördü ve yasakalndı. Bunun sebebi ise oyunda Cezayir sözü geçmemesine rağmen Fransa’nın Cezayir konusundaki hassasiyetine dokunmasıydı.

Paravanlar bizi yazarın derin dehlizli dünyasına çekiyor ve kalabalık, çok sesli, çok renkli, çok sözlü bu dünyada ‘çok’lukla başbaşa bırakıyor. İzleyiciler kendilerini bir Dali ya da Magritte resminin içinde hissediyor.

Yazarın ve projeye imza atan farklı disiplinlerden sanatçıların yetenekleriyle hem karanlık hem de rengarenk bir karnavala dönüşen Paravanlar’ı Mayıs ayı boyunca 4. Levent Sanayi Mahallesi’ndeki bağımsız kültür, sanat, performans alanı K! Kültüral Performing Arts Yakup Almelek Sahnesi’nde izleyebilirsiniz.