YAKUP ALMELEK

Kurucu Yazar

1936 yılında Ankara’da doğdu. Orta öğrenimini Ankara TED’de, yüksek öğrenimini de İstanbul Üniversitesi Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu’nda tamamladı. 1967 yılında halen faaliyetlerini sürdüren Almelek Matbaa Mürekkepleri Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurdu. İş yaşamının yanı sıra sanat ve edebiyat çalışmalarını büyük bir tutkuyla sürdürdü.

Uzun yıllar başta Cumhuriyet ve Şalom olmak üzere çeşitli gazetelerde köşe yazıları yayımlandı. “Haftalığım Beş Lira” isimli öyküsü kısa metraj film olarak çekildi ve 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterildi.

2009 yılında New York Off Off Broadway’de “İş Adamı” isimli oyunu sahnelendi. 2010 yılında “Uyanış” New York Broadway Mint Theatre’da
seyirciyle buluştu. 2012 yılında yazarın bir başka eseri “Kan Davası” New York The Abingdon Tiyatrosu Oyuncuları tarafından yorumlandı.

Yazarın ABD’de sergilenmiş tüm oyunlarının yönetmeni Annie Ward’dur.

Yazarın oyunları, köşe yazıları, öyküleri ve şiirleri İngilizceye çevrilmiş olup Türkçe ve İngilizce baskıları Arion Yayınevi tarafından yayımlandı.

“Toplu Oyunları” ile (İş Adamı, Kan Davası, Uyanış) yazarın bir başka tiyatro oyunu “Oda Komşum Richard Wagner” Mitos Boyut yayınları aracılığıyla okurla buluştu. 2014 yılından bu yana tüm kitapları yeniden yayımlandı ve ülkenin seçkin kitap fuarlarında yüksek satış rakamları elde ederek edebiyat severlerin beğenisiyle karşılandı. Yakup Almelek, 2014 – 2015 sezonunda “Oyun Bandı” tarafından sahnelenen “Uyanış” ile İsmet Küntay Tiyatro Özel Ödülü’ne layık görüldü. 2017 yılının ikinci yarısında cesur, öncü, genç vizyonuyla mekanını ve imkanlarını seferber ederek K! Kültüral Performing Arts’ı kurdu.

Yazarın tüm kitaplarını kapsayan külliyat Librum Kitap tarafından yayımlanmaktadır. PEN Club Türkiye Merkezi üyesi olan Yakup Almelek, edebiyat ve tiyatro çalışmalarını sürdürmektedir.

YAĞMUR YAĞMUR

Kurucu Genel Sanat Yönetmeni

1986 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimine Matematik bölümüyle başlayıp İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. 2005 – 2008 yılları arasında Şahika Tekand ile Stüdyo Oyuncularında Tiyatro ve Oyunculuk Çalışmalarına katıldı. 2011 – 2015 yılları arasında günlük bir gazetenin kültür – sanat sayfalarına kültür ve sanat haber yazıları ile yerli ve yabancı birçok sanatçıyla gerçekleştirdiği kapsamlı söyleşiler hazırladı. Serbest metin yazarı, editör ve muhabir olarak çalıştı.

2014 yılında bağımsız bir gösteri sanatları oluşumu olan Oyun Bandı’nı kurdu. 2017 yılının ikinci yarısında Yazar Yakup Almelek ile K! Kültüral Performing Arts’ı projelendirdi ve hayata geçirdi. Serbest metin yazarı ve sanat yönetmeni olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Kitaplar:
– Yaralı Düello, Minval Yayınevi, 2016 – Deneme

Oyunlar:
– UYANIŞ, Oyun Bandı, 2014 – 2015 Sezonu / Proje Sanat Yönetmeni, Dramaturg ve Yapımcı
– TEESSÜR, *euripides’ten esinle bir medea gerçekleştirmesi, K! Kültüral Performing Arts, 2018 – 2019 Sezonu / Yapımcı
– P A R A V A N L A R, K! Kültüral Performing Arts, 2019 – 2021 Sezonu / Proje Tasarımı, Yönetmen ve Yapımcı
– ODA KOMŞUM RICHARD WAGNER, K! Kültüral Performing Arts, 2019 – 2021 Sezonu / Proje Tasarımı, Süpervizör, Sahne Tasarımı ve Yapımcı
– MADAM GİYOTİN, K! Kültüral Performing Arts, 2019 – 2021 Sezonu / Proje Tasarımı, Yönetmen ve Yapımcı
– AB UYUMLU AİLE, K! Kültüral Performing Arts, 2021 Sezonu / Proje Tasarımı, Yönetmen ve Yapımcı